Anasayfa - Kadın Sağlığı - Adet düzensizliğinin sebepleri nelerdir

Adet düzensizliğinin sebepleri nelerdir

Adet düzensizliği problemi bayanlarda sık sık görülebilmekte ve baskı , anlık kilo değişiklikleri, uykusuzluk buna benzeyen birçok sebepten nazaran meydana çıkabilmektedir.

Özel Medline Antalya Hastanesi Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Eda Tunç Şimşek, her bayanın tane döneminin gün zaman düzensiz olabildiğini, baskı , anlık kilo değişiklikleri, uykusuzluk buna benzeyen birçok nedenin bu düzeni etkileyebildiğini anlam ederek , bu durumun üst üste yaşanmasının değişik sağlık problemlerinin belirtisi olabileceği uyarısında bulundu.

Adet düzensizliğinin sık sık görülen bayan sorunlarından biri olduğunu kaydeden Op. Dr. Eda Tunç Şimşek, ” Belli Bir Süre tane düzensizlikleri normal onay edilse de uzun sürmesi halinde diğer hastalıkların belirtisi olacağı amaçlı ihmal edilmemelidir” dedi.

Adet kanamasının ölçüsü önemli

Adet düzensizliğinin sebebinin belirlenmesinde kanamanın miktarının önem taşıdığını anlam eden Dr. Şimşek, “Adetlerin hiçbir düzeni yoksa devamlı olarak kanıyor veya uzun süre hiç kanamıyorsa bu durumu düzensizlik olarak değerlendirmek gerekir. Miktar olarak pek nadir veya aşırıysa bu da bir düzensizliktir. Bu tip kanamalar büyük ihtimalle hastalarda kansızlığa da neden olur ” diye konuştu .

Ara kanamalara dikkat etmeli

Olağan kanama günleri haricinde görülen ara kanamaların üreme döneminde ek olarak sık görüldüğünü de söyleyen Şimşek şunları söyledi:

“Bunda en mümkün neden rahim ağzı enfeksiyonları ve türlü nedenlere bağlı olarak rahim iç tabakasında meydana gelen enfeksiyon, polipoid lezyonlar ve yumurtalık kistleridir.

Diğer mümkün nedenler ise, farkında olunmayan hamilelikte meydana gelen erken düşükler, hormonal dalgalanma ve dengesizlikler, doğum kontrol hapı veya benzeyen kombine hormonal doğum kontrol yöntemlerinin kullanılması, tiroid hormon hastalıkları, baskı ve sorun , yumurtlama dönemi, bir takım ilaçların tüketimi , rahim içi araç (spiral) tüketimi , vajinanın travmaya maruz kalması, seks , vajinada kuruluk olması, rahim ağzı veya rahim kanseri, konizasyon veya LEEP buna benzeyen rahim ağzına tatbik edilen cerrahi girişimler olarak sıralanabilir.”

Yumurtalık kistleri de neden olabilir

Adet düzensizliğinde yumurtalık kistlerinin en mühim sebepleri arasında yer aldığını idda eden Op. Dr Eda Tunç Şimşek, yumurtalık kistlerinin belirtilerini ise şöyle sıraladı:

“Kasıklarda veya kasıklardan birinde ağrı, karnın alt bölümünde dolgunluk ve basınç duygusu , ilişki anında ağrı, tane düzensizliği veya adetlerin olağandan ek olarak ağrılı olması, tane görememe, çok fazla boyutlu kistlerde karında şişme veya ele kitle gelmesi, göğüslerde dolgunluk, idrar ve bağırsak şikayetleri. “

Hakkında Queen

Queen
Çirkin kadın yoktur, bakımsız kadın vardır:)

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>